Po stopách bratislavských divadiel

Bratislava je mesto s bohatou históriou, v ktorom hrá umenie a kultúra dôležitú rolu. Pýši sa malebnými uličkami pretkanými galériami, múzeami a najmä divadlami. V hlavnom meste nájdete až 30 divadiel, vrátane Slovenského národného divadla, ktoré ponúka repertoár baletu, činohry či opery.

Nechajte sa uniesť ladnými melódiami, pôvabným tancom a dych berúcimi výkonmi talentovaných slovenských či zahraničných umelcov.

Vydajte sa po stopách bratislavských divadiel a zažite výnimočné okamihy v spojení umenia a kultúry v Bratislave.

 

Slovenské národné divadlo

Súbory Slovenského národného divadla hrajú v dvoch divadelných budovách, v Historickej budove SND, ktorá sa nachádza na Hviezdoslavovom námestí a v novej budove Slovenského národného divadla.

Ak sa vydáte na prechádzku popri dominantnej rieke Dunaj,  o 20 minút sa pred vami objaví moderná budova Slovenského národného divadla.

Novú budovu SND navrhli architekti Martin Kusý, Pavol Paňák a Peter Bauer, ktorých architektonický návrh zvíťazil v konkurencii päťdesiatich troch projektov. Noblesu budovy Slovenského národného divadla podporuje aj niekoľko exteriérových, ako aj interiérových umeleckých diel.

Budova má sedem podlaží, vyše dvetisíc miestností a tri hlavné sály:

  • Sála opery a baletu
  • Sála činohry
  • Štúdio

Len 500m od Hotela Devín**** na nádhernom historickom námestí nájdete Historickú budovu Slovenského národného divadla.

Neorenesančná budova Opery Slovenského národného divadla bola postavená v rokoch 1884-86 ako Mestské divadlo. Je dielom viedenských architektov Fellnera a Helmera. Historická budova Slovenského národného divadla bola postavená v neorenesančnom štýle v roku 1886 ako Mestské divadlo. Vďaka renomé a špičkovým umelcom je tunajšia opera tajným tipom medzi znalcami klasickej hudby.

 

SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA

V bezprostrednej blízkosti Hotela Devín****, len 5 minút pešou chôdzou cez historické centrum Bratislavy nájdete impozantnú Slovenskú filharmóniu.

Slovenská filharmónia bola založená roku 1949. Pri jej umeleckom zrode stáli dve významné osobnosti medzinárodného hudobného života Václav Talich  a Ľudovít Rajter. Na umeleckom profilovaní orchestra sa podieľali ďalší šéfdirigenti – Tibor Frešo, Ladislav Slovák, Libor Pešek, Vladimir Verbickij, Bystrík Režucha a Aldo Ceccato.

Slovenská filharmónia je pravidelným hosťom významných európskych hudobných pódií a festivalov. V rámci svojich početných zahraničných zájazdov vystúpila v takmer všetkých európskych krajinách, na Cypre, v Turecku, v Japonsku, Južnej Kórei a v USA.

 

Mestské divadlo P.O.Hviezdoslava

Uličky Starého mesta s jedinečnou atmosférou vás privedú až k  Divadlu P.O. Hviezdoslava, iba 800m od Hotela Devín****.

Nachádza sa v bývalej budove Slovenskej národnej banky na rohu Laurinskej a Štúrovej ulice, postavenej v rokoch 1943 – 1947. Za pôvodnú výzdobu hľadiska, foyerov a opony je zodpovedný výtvarník František Gajdoš. Mozaikové okná vo foyeri vytvoril významný slovenský maliar Janko Alexy. Toto mestské divadlo ponúka rôzne žánre ako činohra, alternatívne divadlo, divadlo pre deti, muzikály či hudobné koncerty.

 

Astorka Korzo 90

Neďaleko historicky významnej Michalskej brány a len 12 minút peši od Hotela Devín**** nájdete zaujímavé divadlo Astorka Korzo 90.

Divadlo Korzo´90 bolo založené 1. 4. 1990 a od septembra 1990 sa datuje prvá sezóna 1990/1991. V roku 1993 prijalo meno Astorka Korzo´90 podľa názvu bývalej kaviarne Astória, ktorá sa nachádzala v budove pôvodného sídla Divadla Astorka Korzo´90 na Suchom mýte 17. Od roku 2002 pôsobí Astorka na Námestí SNP 33.

Divadlo Astorka Korzo´90 sa hlási k tradícii Divadla na korze, ktoré sa preslávilo objavnými dramaturgickými a režijnými postupmi – najmä vo vzťahu k modernej svetovej klasike. Začiatky Astorky sú neodmysliteľné späté s ideou Divadla na korze. V súčasnosti divadlo uvádza divácky atraktívny repertoár založený na osobnostnom herectve plejády hviezd súboru, ktorý tvoria najvýznamnejšie herecké osobnosti Slovenska

 

DIVADLO GUNAGU

Iba 9 min peši od Hotela Devín v obklopení historických budov a v príjemnom tieni stromov objavíte nenápadné, avšak nápadité Divadlo GUnaGU.

Divadlo GUnaGU je profesionálny súbor alternatívneho typu, ktorý oslovuje predovšetkým mladých ľudí. Dodnes uviedlo vyše štyridsať pôvodných premiér. Výrazným znakom hier „Made in GUnaGU“ je humor – miestami čierny a cool, ktorý najlepšie vystihuje hodnotový a citový zmätok začiatku tretieho tisícročia. Práve miešanie snového s komickým, poetického s brutálnym, spájanie literárnych jemností so slangom ulice tvorí dráždivý javiskový koktejl, vyhľadávaný najmä mladými divákmi, pre ktorých sa GUnaGU stalo kultovou scénou.

 

Divadlo Nová scéna

Od Hotela Devín**** cez Hlavné námestie, popod Michalskú bránu až po Divadlo Nová scéna vedie 1,5 chodník, ktorý ponúka tie najkrajšie zákutia Bratislavy.

Už viac ako 70 rokov je súčasťou profesionálneho divadelného umenia na Slovensku. Za desaťročia svojej existencie uviedlo stovky úspešných inscenácií operiet, muzikálov, činohier i detských predstavení, ktoré videli desaťtisíce divákov. Na jeho doskách stáli veľké hviezdy slovenského hudobného divadla. Dirigentskú paličku držali v rukách vynikajúci dirigenti. Legendárni režiséri, renomovaní scénickí a kostýmoví výtvarníci, ako aj choreografi zanechali po sebe nezabudnuteľné tituly, ktoré už mnohokrát ocenili aj diváci v zahraničí.

V súčasnosti Divadlo Nová scéna vytvára podmienky pre vznik a realizáciu pôvodných slovenských muzikálov. S úspechom však uvádza i svetoznáme muzikálové skvosty. Po dlhom čase vrátilo divákovi na scénu operetu. Oslovuje mladého diváka v rámci línie Mladá Nová scéna, najmenší divák si zas zamiluje hudobné rozprávky, ale aj rodinné muzikály.

 

Radošinské naivné divadlo 

Aj keď k tomuto divadlu vedie 45 minútová prechádzka mestom, tak návštevu tohto autentického divadla netreba vynechať.

Vzniklo v šesťdesiatych rokoch minulého storočia  v Radošine. Divadlo založil poslucháč Pedagogickej fakulty v Nitre a dlhoročný radošinský divadelný ochotnícky herec a režisér Stanislav Štepka. RND je autorským divadlom s originálnou poetikou, ktoré od počiatku až dodnes uvádza hry jediného autora Stanislava Štepku.

 

Sme radi, že vám môžeme priniesť ukážku tých najzaujímavejších divadiel naprieč Bratislavou. Nadaný slovenský umelci a rôznorodá kultúra sú dôkazom toho, že naše hlavné mesto je opradené tradíciou umenia a bohatej histórie.

Z historickej budovy Hotela Devín**** to máte do divadiel skutočne na skok a spojenie kultúry s vynikajúcou gastronómiou a relaxom je nepochybne skvelý nápad.