Pamiatky a kultúra

Ikonický Hotel Devín sa nachádza priamo v srdci historického centra Bratislavy, čo je jeden z jeho mnohých benefitov. Či už sa chystáte do  Slovenskej národnej galérie, na Bratislavský hrad či na predstavenie do Slovenského národného divadla, z Hotela Devín**** budete všade do niekoľkých minút. Všetky najkrajšie zákutia Bratislavy budete mať jednoducho, ako na dlani. Ďalšou výhodou lokality hotela sú jeho výhľady smerujúce na tok rieky Dunaj či na majestátne bratislavské podhradie. Užite si svoj pobyt v Bratislave na najlepšej adrese v meste.

Čumil

8min autom, 7min peši

Bronzová postava muža vykúkajúceho z kanála je nepochybne najfotografovanejšou sochou v meste.

Čumil sa zrodil v roku 1997 pod rukami akademického maliara Viktora Hulíka. Odvtedy je jedným so symbolov mesta. Medzi návštevníkmi mesta koluje legenda, že ak sa dotknete jeho čiapky – budajky, prinesie vám to šťastie. Preto ju už má viditeľne ošúchanú.

Čumil prežil dve nehody a dokonca aj pokus o krádež a dodnes je populárnou zastávkou na prechádzke Starým mestom.

Schone náci

8min autom, 7min peši

Legenárna socha Schöne Náci sa nachádza v centre Bratislavy. Socha pripomína Schöne Náciho, ktorý sa vlastným menom volal Ignác Lamár. Tento elegán, usmiaty človek sa narodil v Petržalke, kde pracoval jeho otec Karol ako obuvník a doo svojho remesla zasvätil aj syna. Tento rodák sa preslávil hlavne svojím gentlemanským vystupovaním na verejnosti kde rozdával úsmev. Narodil sa roku 1897 a preslávil sa tým, že po uliciach mesta kráčal v elegantnom fraku s cylindrom. Pred nežným pohlavím si ako pravý gentleman sňal z hlavy cylinder a daroval dáme kvet či im venoval pieseň v jeho podaní.

Michalská brána

3min autom, 9min peši

Z pôvodne štyroch vstupných brán sa zachovala len severná Michalská brána. Bola postavená v 14. stor. a meno dostala podľa gotického kostola sv. Michala, ktorý sa nachádzal pred opevnením a bol zbúraný v 16. stor. kvôli Turkom. Veža brány patrí vďaka svojej vysokej cibuľovitej streche k dominantám Starého Mesta. Z balkóna sa ponúka panoramatický výhľad na hradný vrch, strechy a veže mesta, ako aj na vilovú štvrť v kopcoch.

Tip: Najužší dom v Bratislave a Európe: Na pravej strane vedľa Michalskej brány je tesne „prilepený“ k Michalskej veži dom s číslom 15. Je to vraj najužší dom v Bratislave ale aj v Európe so šírkou iba 1,30 metra.

Nultý kilometer: Pod bránou sa nachádza nultý kilometer so svetovými stranami, ktorý ukazuje vzdialenosť európskych a svetových metropol od Bratislavy.

SLOVENSKÁ NÁRODNÁ GALÉRIA

1min autom, 2min peši

je vrcholná slovenská štátna umeleckohistorická, zberateľská, vedeckovýskumná a kultúrno-výchovná inštitúcia, sídliaca v Bratislave, konkrétne v Esterházyho paláci. Organizuje pravidelné výstavy, animačné programy, vzdelávacie programy a mnoho iného. V galérii určite nevynechajte ani kníhkupectvo Ex Libris plné úžasných kníh či katalógov o umení.

KATEDRÁLA SVATÉHO MARTINA

1min autom, 7min peši

Za zmienku jednoznačne stojí aj Katedrála Svätého Martina, ktorá kedysi slúžila ako korunovačný chrám. Pripomienkou na tieto časy je aj pozlátená replika korunovačnej koruny osadená na vrchole katedrálnej veže vo výške 85 metrov a vážiaca 150 kg. Katedrála je dnes gotickým kostolom z 15. storočia.

REDUTA

1min autom, 4min peši

Budova Reduty, dnešného pôsobiska Slovenskej filharmónie, patrí v súčasnosti k najvýznamnejším historickým, kultúrno – spoločenským a reprezentačným stavbám starého mesta. Budova je skutočne očarujúca a koncerty v nej sú nezabudnuteľným zážitkom.

HISTORICKÁ BUDOVA SND

8min autom, 6min peši

Historická budova Slovenského národného divadla je novorenesančná budova na Hviezdoslavovom námestí, v Bratislave, kde do otvorenia novej budovy sídlilo Slovenské národné divadlo. Budova je národnou kultúrnou pamiatkou. Pokiaľ ste milovníkmi divadla neváhajte zavítať na Činohru, Operu či Balet.

OC EUROVEA/ AUPARK

2min autom, 12min peši

Pokiaľ by vás prepadla nakupovacia nálada neváhajte zavítať do nákupných centier Aupark či Eurovea. Pri peknom počasí si na nábreží Eurovea viete spraviť príjemnú prechádzku po promenáde.

BRATISLAVSKÝ HRAD

12min autom, 14min peši

Čo v Bratislave jednoznačne nemôžete zmeškať je práve Bratislavský hrad, ktorý bol pôvodným sídlom panovníkov. Tento symbol Bratislavy disponuje korunnou vežou vysokou až 47 metrov. Kedysi sa v nej uchovávali kráľovské korunovačné klenoty. Dnes si z veže môžete vychutnávať nádherný výhľad nielen na mesto ale i na susediace krajiny.

CHATAM SOFÉR

2min autom, 15min peši

Jedinečným miestom je aj pamätník významného bratislavského rabína Chatama Sofera, v ktorom sa odráža história bratislavskej židovskej komunity. V rokoch 2000-2002 bol tento areál obnovený architektom Martinom Kvasnicom, ktorému sa podarilo splniť striktné požiadavky halachy, ako aj najvyššie štandardy súčasnej architektúry.

INCHEBA

3min autom, 10min peši

Výstavisko Incheba Expo je najväčším výstavným komplexom v Bratislave. Každoročne sa tu konajú zaujímavé kultúrne, športové či spoločenské podujatia. Ktovie možno podujatia počas vašej návštevy Bratislavy budú presne podľa vášho gusta.

HRAD DEVÍN

16min autom, 2hod 23min peši

K najvýznamnejším historickým a archeologickým lokalitám v strednej Európe patrí práve hradná ruina na vysokom brale nad sútokom riek Dunaj a Morava. Celková lokalita hradu Devín je veľmi príjemným miestom s očarujúcou prírodnou scenériou. Vstupné počas mesiacov apríl- október je 5 € a počas mesiacov november- marec 2 €

DANUBIANA MAULENSTEEN

24min autom, 3hod 53min peši

Jedno z najromantickejších múzeí moderného umenia v celej Európe je práve múzeum Danubiana Maulensteen. Založili ho holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Maulensteen v spolupráci so slovenským galeristom Vincentom Polakovičom. Po veľkorysej dostavbe múzea v roku 2014 sa stalo symbolom modernej Bratislavy, ktorý odporúčajú tie najprestížnejšie svetové bedekre či sociálne portály. Toto moderné múzeum skutočne stojí za vašu pozornosť.

Sad Janka Kráľa

Bratislava sa môže pýšiť aj najstarším verejným parkom v strednej Európe – Sadom Janka Kráľa. Je obľúbeným miestom pre športovcov ale aj rodiny s deťmi. Okrem aktívneho oddychu sa neďaleko parku, na nábreží Dunaja, často konajú aj rôzne kultúrne podujatia.

Železná studnička

Aktívny oddych aj príjemne strávený čas s deťmi či pri opekačke s priateľmi má priestor na Železnej studienke. Je to jedna z najobľúbenejších rekreačných lokalít. Funguje tu aj sedačková lanovka, ktorá ponúka krásny výhľad.

Botanická záhrada

Dokonalú oázu pokoju a prírodných krás, ktorá kontrastuje s okolitým ruchom veľkomesta, nájdete v Karlovej Vsi v Bratislave. V prekrásnej Botanickej záhrade UK Bratislava si oddýchne vaše telo aj duša.

Horský park

Horský park či obľúbené voľnočasové lokality Mestských lesov sú rýchlo a ľahko dostupné z centra mesta. Jeho zvláštnosťou je, že sa tu zachovala pôvodná fauna a flóra. V Horskom parku si na svoje prídu aktívni športovci, aj milovníci pokojných prechádzok.

Kamzík

Rozložitý vrch (439 m n. m.) v južnej časti Malých Karpát a hojne navštevované výletné miesto v Bratislavskom lesoparku. Jeho hlavnou turistickou atrakciou je 200 m vysoká televízna veža postavená v roku 1974. Otáčacia časť veže, v ktorej je umiestnená reštaurácia, ponúka návštevníkom panoramatický výhľad do okolia, siahajúci až k rakúskemu Neziderskému jazeru a predhoriu Álp. Kamzík je ľahko dostupný po asfaltovej ceste vedúcej z Koliby, na ktorú sa dostanete linkou 203. Vystúpte na zastávke Koliba a pokračujte buď po asfaltovje ceste alebo po zelenej turtistickej značke, ktorá sa začína už pri Hlavnej železničnej stanici.

Bratislavská Zoo

K najnavštevovanejším miestam nepochybne patrí bratislavská zoologická záhrada v Mlynskej doline. Nájdete tu viac ako tisíc zvierat z takmer 180 druhov.

Rozhľadňa Devínska kobyla

Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle je ľahko a rýchlo dostupná. Variánt ako sa tam dostať je viacero. Záleží na akú túru máte chuť. Spomínaný kopec je pretkaný sieťou turistických lesných chodníkov, z ktorých každý ponúka niečo pekné. Dostanete sa sem z Dúbravky, Karlovej Vsi, Devína a Devínskej Novej Vsi. Je len na vás, ktorý variant si zvolíte. Najrýchlejšie je to z Dúbravky – Dúbravskej hlavice, kde trasu môžete prejsť aj s detským kočíkom.

Hrad Pajštún

Vznik hradu Pajštún nepoznáme. Niektorí bádatelia pripúšťajú jeho stotožnenie s hradom Stupava, ktorý v roku 1271 dobyli vojská českého kráľa Přemysla Otakara II. Z hradných ruín je nádherný výhľad na Malé Karpaty a južnú časť Záhorskej nížiny. Za dobrého počasia vidieť až rakúske Alpy. Dostanete sa sem priamo z Bratislavy: Zo zastávky pod Novým mostom (alebo aj z Patrónky) autobusom č. 37 na konečnú zastávku do Záhorskej Bystrice. Odtiaľ je možno pokračovať po modrej značke až do Marianky a po červenej cez Borinku na Pajštún. Vychádzka trvá cca 1,5 hod.

Okruh starým mestom

Táto trasa vám ukáže, aká je Bratislava a jej identita. Ako moderná doba pretvorila bývalý Prešporok.
Ako komunistická totalita zmietla, čo jej stálo v ceste za svetlejšími zajtrajškami. Ako Dunaj neprestáva plynúť popod stále krásne historické mesto.

Viac info TU

Dunajskou promenádou

Na tejto trase objavíte pohnutú históriu nábrežných štvrtí, ich premeny, mosty, pláže, parky a ikonické výhľady.
Čaká vás nenáročná jazda bez stúpaní a premávky okolo krásneho modrého Dunaja!

Viac info TU

PO HRÁDZI K DANUBIANE

Popri krásnom modrom Dunaji cez lužné lesy na polostrov umenia. Napojte sa na cyklodiaľnicu Bratislavy a objavte prírodné zákutia popri nej. Dunajská hrádza vás z centra povedie popri lesoch, lúkach a brehoch k inšpirujúcemu Múzeu moderného umenia Danubiana obmývaného vodami veľtoku. Tie prebrázdite kompou a naspäť do mesta vás povedie druhý breh.

Viac info TU

DO LESOV A VINÍC

V Bratislave je víno vždy na dosah. Aj pohľad zo stredu mesta na lesnaté kopce prezradí pásy vinohradov. Dedinky a mestečká na juhovýchodných svahoch Malých Karpát sú späté s históriou výroby vína po stáročia.
V rámci Bratislavy je vinohradníctvo stále živé, najmä v Rači. Vyberte sa sem za ochutnávkou z centra mesta cez pôvabné vinice a karpatské lesy s peknými výhľadmi na mesto.

Viac info TU

Žurnál Devín

Prečítajte si aktuality a zaujímavosti v našom Žurnále. Dozviete sa viac o Hoteli Devín****, aktualitách či sezónnych ponukách. Taktiež vám prinesieme zaujímavé informácie z centra hlavného mesta.

Viac