Fontány a studne Bratislavy

Opradené mnohými legendami, symboly mnohých námestí, umelecké diela či príjemné miesto na oddych počas letných dní – to sú mestské studne a fontány.

Počas prechádzky hlavným mestom natrafíte na množstvo historických budov, múzeí alebo divadiel. Atmosféru a tvár Bratislavy zosobňujú aj nádherné studne a fontány. Predstavujú miesta, kde sa stretávajú ľudia, ale sú aj oknami do minulosti a pripomínajú nám významné momenty v histórií Prešporku.

Nesú v sebe množstvo povestí či príbehov a vdychujú neopakovateľné čaro Starému mestu. Určite by ste prechádzku po stopách mestských studní a fontán nemali vynechať. Aby to bolo pre vás skutočným zážitkom, dnes vám rozpovieme príbehy tých najzaujímavejších.

Je najstaršou bratislavskou fontánou a nachádza sa len 7 min peši od Hotela Devín**** TU. Hovorí sa jej taktiež Maximiliánova fontána, podľa panovníka Maximiliána II, ktorý ju dal vybudovať na počesť svojej korunovácie v roku 1563. Podľa povesti je pomenovaná po Rolandovi – veľký hrdina, ktorý ako svätec putoval po mnohých krajinách, vybavený ťažkým mečom durandalom a zázračným rohom – olifantom. Vedeli ste, že v minulosti na nej boli štyria cikajúci chlapci? Niekedy zdobili časť stĺpa fontány, no pohoršovali ľudí, a tak ich v 18. storočí nahradili cudnejšie vyzerajúcimi barokovými detičkami, tzv. puttami, nesúcimi ryby.

Nachádza sa na Františkánskom námestí, len 9 min chôdze od budovy hotela TU. Túto fontánu zdobí socha ženy s krčahom, nazývanej aj ako nymfa Františka. V roku 1590 postihol Bratislavu ničivý požiar, pri ktorom zhorel takmer celý stred mesta, dokopy asi 320 domov. Požiar sa stal impulzom na vybudovanie studne na Františkánskom námestí. Dnes na mieste starej studne nájdete fontánu so sochou ženy v antickom odeve s helmou na hlave. V rukách drží krčiažtek, akoby stále chcela zahasiť okolité požiare.

 

Priamo pred historickou budovou SND, len 6 min peši z nábrežia Dunaja stojí ikona Hlavného námestia – Ganymedova fontána TU. Je prepojením gréckej mytológie a starých bratislavských povestí. Úplný vrchol fontány zdobí orol s veľkými rozprestrenými krídlami, na ktorom sedí usmievavý chlapček. Okrem chlapčeka a orla fontánu dekorujú aj deti. Držia štyri druhy najtypickejších dunajských rýb – kapra, šťuku, zubáča a sumca, ktorým z úst vyteká voda.

 

Námestie Primaciálneho paláca zdobí fontána Sv. Juraja. Aj sem sa dostanete peši priamo z Hotela Devín****. Táto prechádzka vám bude trvať cca 9 min a fontánu nájdete TU. Udatný rytier sedí na koni a kopijou prebodáva jednu z troch hláv príšery, z ktorých vyteká voda. Legenda hovorí, že vždy 24. apríla, na Jurajov sviatok, sa jazdec raz otočí okolo svojej osi, zosadne zo svojho tátoša a kopijou zamáva na všetky svetové strany.

Prechádzku popri nábreží Dunaja si môžete spríjemniť návštevou Šafárikového námestia, kde nájdete Kačaciu fontánu TU. Potrvá vám to len cca 9 min. Hospodárske zvieratá boli kedysi bežnou súčasťou prešporských dvorov a cez deň sa o ne starali často aj deti, ktoré na to mali čas. Dnes sa dá len ťažko predstaviť, že kedysi na Šafárikovom námestí boli močariny a mláky, rástli tam vŕby a rákosie a nezbední bosí chlapci bezstarostne pásli kačice na brehu Dunaja. Aspoň tak sa o tom rozpráva v bratislavskej povesti, ktorá údajne bola inšpiráciou aj pre sochára Roberta Kühmayera pri vytváraní nádhernej Kačacej fontány v parčíku v strede námestia.

Spoznajte ďalšie krásy Bratislavy a užite si pobyt v Hoteli Devín****.

Tešíme sa na Vašu návštevu!