Veľkonočné inšpirácie Hotela Devín****
Veľká noc je najväčším kresťanským sviatkom, je doslova vítaním jari a spája sa s ňou mnoho tradícií.
Na Slovensku je Veľká noc úzko spätá s kresťanstvom, ale aj s rôznymi zvykmi či tradíciami. My sa dnes pozrieme na rôzne gastronomické zvyklosti počas Veľkonočných sviatkov naprieč celým Slovenskom.
Tieto sviatky začínajú Zeleným štvrtkom, kedy sa po celej krajine varia „zelené„ jedlá, najmä špenát so zemiakmi a vajíčkom. Veľký piatok a Biela sobota patria medzi pôstne dni, kedy nejeme a pripravujeme sa na Veľkonočnú nedeľu a pondelok. Všetci sa vždy nepochybne tešia na skvelú hostinu, ktorá ich čaká a tá sa veľmi líši v závislosti od regiónu, v ktorom sa nachádzate.
Spoločným základom jedál pre celé Slovensko je mäso, zväčša šunka. Okrem toho sú pre toto obdobie charakteristické jedlá z vajec, koláče, alkoholické nápoje, mladé rastliny a chren. Východne od Spišskej Novej Vsi sa pripravuje veľkonočný koláč nazývaný paska. V oblasti stredného Slovenska sú tradičnými sviatočnými jedlami huspenina, polievka z kyslej kapusty, plnené jahňa alebo zajac so zemiakovým šalátom, ako aj kysnutý koláč. Na západnom Slovensku patria medzi sviatočné jedlá pečené kozľa, plnené teľacie mäso, polievka z údeného mäsa, údená šunka so zemiakovým octovým šalátom a cvikla s chrenom. Zo sladkých jedál je rozšírený kysnutý pletený koláč, vianočka či tvarohové a makové záviny potreté maslom.
Naša šéfcukrárka Katka a tím kuchárov Hotela Devín**** sa podelili o tradičné recepty a s radosťou vám ich prinášame, aby ste si vychutnali tieto sviatky jari do sýtosti.
Veľkonočná hrudka s pažítkou
Suroviny:
1,1l plnotučného mlieka
10 vajec
20g pažítky
1 čl cukru
soľ
čierne korenie mleté
Postup:
- Do misky rozbijeme vajcia, pridáme soľ, korenie, cukor a najemno nasekanú pažítku. Všetko spolu rozšľaháme.
- Do hrnca nalejeme mlieko a dáme zohrievať. Pridáme rozšľahané ochutené vajíčka a varíme, kým vajcia nezačnú hrudkovatieť. Potom varíme ešte asi 2–3 minúty.
- Do väčšej misy pripravíme sitko, do ktorého vložíme domácu látkovú utierku. Vajcia s mliekom prelejeme do utierky a necháme stiecť. Potom ešte vytlačíme prebytočnú vodu. Utierku zatiahneme do tvaru gule a necháme zavesenú alebo položenú stuhnúť v chladničke. Po stuhnutí a vychladnutí môžeme hrudku servírovať.
Veľkonočný pletenec
Suroviny:
375g hladkej múky
375g polohrubej múky
280g vlažnej vody
1 PL medu
40g čerstvého droždia
125g zmäknutého masla
150g kryštálového cukru
štipku soli
1 vajce
hrozienka
Postup:
- Do vody primiešame lyžicu medu, lyžicu cukru a múky a rozdrobené droždie. Necháme vzísť kvások. Do väčšej misky dáme zvyšnú múku, cukor, maslo, vajce a soľ. Prilejeme kvások a vypracujeme cesto, do ktorého môžeme zapracovať aj hrozienka. Necháme nakysnúť približne 2 hodiny, kým cesto nezdvojnásobí svoj objem.
- Cesto rozdelíme na 5 rovnakých dielov a vyvaľkáme z nich rovnako dlhé pramene. Koláč zapletieme z 5 prameňov na tzv. rybiu kosť a vytvarujeme do venca. Preložíme na plech, necháme nakysnúť 30 minút a predhrejeme rúru na 200 °C.
- Nakysnutý koláč potrieme vajcom vyšľahaným s troškou mlieka a dáme piecť. Hneď ako vložíme koláč do rúry, znížime teplotu na 180 °C a pečieme asi 35 minút.
Veľkonočná plnka
Suroviny:
8 rožkov
5 vajec
50g cibule
2 PL bravčovej masti
375ml zeleninového vývaru
majorán
10g nasekanej bravčovej masti
čierne korenie mleté
soľ
Postup:
- Na miernom ohni, na bravčovej masti opražíme najemno nasekanú cibuľu do zlatista a necháme vychladnúť.
- Rožky nakrájame na kocky, primiešame vajcia, vývar, nasekanú petržlenovú vňať a majorán. Necháme asi 15 minút postáť a počas toho masu asi trikrát premiešame, aby sa všetky kúsky rožkov dobre nasiakli. Vmiešame cibuľu aj s masťou a zmes podľa chuti osolíme, okoreníme a zľahka premiešame.
- Zmes rozložíme do menšieho plechu s papierom na pečenie a pečieme vo vopred rozohriatej rúre pri 180 °C asi 60-70 minút.
- Plnku môžeme podávať k údenému mäsu, pečenému kuraťu, pečenej krkovičke alebo konzumovať len tak samotnú.
Tím Hotela Devín vám želá dobrú chuť a veselé veľkonočné sviatky!