Umelecké diela v Hoteli Devín****

Hotel Devín****, bratislavský skvost, naša národná kultúrna pamiatka, bol postavený architektom so zvučným menom, Emilom Bellušom v roku 1954. Jeho ikonické priestory boli zariadené s citom, na jeho priestoroch spolupracovali poprední umelci a lídri slovenského výtvarného umenia. Dodnes je galériou umeleckých diel, ktoré sú vystavené vo verejných priestoroch i v apartmánoch. Hotel si stále zachováva svoju tvár a nenájdete v ňom žiadne tlačené reprodukcie. Výtvarníci, ktorí stáli pri zrode hotela sa navzájom poznali, ovplyvňovali, boli členmi rôznych výtvarných spolkov tej doby. Predstavíme vám malú časť diel, ktoré dnes nájdete na prízemí hotela.

Dielo: Komu sa nelení, tomu sa zelení

Autor: Janko Alexy a Šarlota Alexyová

Rok: 1954

Technika: olej na plátne, dublované

Umiestnenie: pred Francúzskou reštauráciou

Rozmery: 260x143cm

 

Toto dielo úctyhodných rozmerov vytvoril Janko Alexy spolu so svojou manželkou, výtvarníčkou a spisovateľkou, Šarlotou Alexyovou. Na obraze nájdete ľudí vykonávajúcich sezónne práce. Na štyroch úrovniach sa zdá, že práce prebiehajú od jari do jesene. Autori v súlade s kontextom použili farby typické pre slovenskú folklórnu tematiku. Idylické zobrazovanie pracujúceho ľudu bolo schvaľované vtedajším režimom, použité pózy sú statické, postavy realistické.

Dielo: Tancujúci pár č. I., Tancujúci pár č. II.

Autor: Ladislav Ľudovít Pollák

Rok: 1955, 1956

Technika: drevorezba, čerešňové drevo

Umiestnenie: Café Devín a raňajková miestnosť

Rozmery: výška 136cm

 

Ladislav Ľ. Pollák bol blízkym priateľom Janka Alexyho a s pánom Bellušom spolupracoval aj na iných projektoch. Od roku 1949 bol členom organizácie výtvarníkov TVAR a radí sa medzi príslušníkov Generácie 1909. Dva tancujúce páry prepracované do detailov, jeden v kroji z Detvy, druhý v kroji z Horehronia, potvrdzujú jeho brilantnú remeselnú zručnosť a úsilie postihnúť fyzickú i psychickú podobu portrétovaných.

Dielo: Na Orave

Autor: Mária Medvecká

Rok: 1956

Technika: Olej na plátne

Umiestnenie: Francúzska reštaurácia

Rozmery: 160cmx250cm

Maliarka Mária Medvecká sa zameriavala na zobrazovanie ťažkého života jej rodného oravského ľudu. Venovala sa krajinomaľbe a realistickému zobrazovaniu vidieckeho žánru v snahe monumentalizovať výjavy z každodenného života. Tento obraz úctyhodných rozmerov 160cmx250cm dominuje Francúzskej reštaurácií.

Dielo: Žánrový motív

Autor: Ctibor Belan

Rok: 1954

Technika: leptané, pieskované mliečne sklo

Umiestnenie: Francúzska reštaurácia

Rozmery: 228x173cm

Popri dominantnom obraze od Márie Medveckej vytvoril jej manžel, Ctibor Belan okná pre Francúzsku reštauráciu. Štyri leptané sklá, zobrazujúce zber úrody, boli osadené pri zrode hotela a zdobia ho už takmer 70 rokov. Rovnako ako spomínané predchádzajúce diela, autor venoval motív ľudovej tematike. Ctibor Belan vytvoril aj množstvo iných diel, napríklad leptanú stenu Československého veľvyslanectva v Číne. Vystavoval v Indií, Moskve, Budapešti i Varšave. Bol riaditeľom Oravskej galérie v Dolnom Kubíne a v Medvedzí zriadil svojej manželke Galériu Márie Medveckej.

Dielo: Fragment veselice

Autor: Svetozár Králik

Rok: okolo 1981

Technika: olej na plátne

Rozmery: 286x200cm

Umiestnenie: Chodba pred Francúzskou reštauráciou

 

Ďalším z diel oslavujúcich život slovenského ľudu je obraz od Svetozára Králika, ktorý v diagonálnej kompozícií zobrazuje pár na ľudovej veselici. Na rozdiel od figurálnej popisnosti manželov Alexyovcov ponecháva dielo viac priestoru fantázií sledovateľa. Trpezlivým bodkovaním a jemnými ťahmi štetca dosahuje autor výsledný dojem z diela. Svetozár Králik bol riaditeľom SŠUP v Bratislave a odchoval množstvo významných grafikov a výtvarníkov. Okrem maľby sa venoval aj grafike, ilustrácií i animovanému filmu. Obraz v Hoteli Devín je skôr výnimkou v jeho tvorbe a preto aj určitou vzácnosťou.

Dielo: Chrám 

Autor: Ján Ťapák

Rok: zakúpené od pána Ťapáka v r. 1997

Materiál: drevo, kov

Umiestnenie: Chodba pred Francúzskou reštauráciou

V hoteli existujú záznamy o nákupe umeleckých diel od akademického sochára Jána Ťapáka z roku 1997. Ide o súbor piatich sôch so sakrálnymi názvami: Chrám, Chrám mudrcov, Oltár č. 1., Oltár č. 2. a Krídlo. Tieto sochy sú rozmiestnené na chodbách a v lobby hotela. Okrem sôch hotel zároveň zakúpil aj súbor šiestich obrazov. Z jeho epických sochárskych artefaktov dýcha spontánna kreativita, záujem o nepoznané a silná technická zdatnosť. Umelec je jedinečný figurálny rozprávač so silným intelektuálnym rodinným zázemím. Konfrontuje filozofie vzdialených civilizácií so životným štýlom dneška a posúva ich do nečakaných dimenzií.

Dielo: Vidím ťa, Ráno, Horizont s baránkom

Autor: Ingrid Zámečníková

Rok: 1997

Materiál: plátno, vlna

Umiestnenie: Raňajková miestnosť

 

 

Čierno-biele obrazy Ingrid Zámečníkovej sú plastické, vytvorené z jemnej prírodnej vlny lepenej na čierne plátno, lákajú vstúpiť do svojho imaginatívneho tichého sveta a rozjímať pri raňajkách o nekonečne. Diela dávajú priestor hre svetla, ktoré zohráva v tvorbe autorky rozhodujúcu úlohu. Postavy a krajinu situuje do neurčitého časopriestoru, z ktorého sa len v náznakoch vynárajú éterické bytosti. Diela zakúpil hotel od pani Zámečníkovej v roku 2004, no nebola to prvá spolupráca. V roku 2001 získal od nej už sedem iných obrazov.

Spomínané diela sú iba malým výberom z umeleckého majetku hotela, ktorý má oveľa väčšiu, než iba finančnú hodnotu. Hotel Devín**** je dôkazom o svojej dobe a je veľkou vzácnosťou, že si zachoval svoju tvár až dodnes. Ak máte cestu okolo, príďte sa k nám niekedy pozrieť len tak, počas nedeľnej prechádzky v centre Bratislavy.

Tešíme sa na Vašu návštevu!