Princípy funkcionalizmu v Hoteli Devín

Funkcionalizmus je architektonický štýl, v ktorého tvorbe je všetko podriadené funkcií. Heslo znie „Form follows function“ – forma nasleduje funkciu (L. H. Sullivan, 1896). Jeho zásady sformuloval v roku 1927 francúzsky architekt Le Corbusier a tieto princípy sa uplatňujú dodnes.

Princípy sú zaujímavé: odmietnutie histórie a umeleckej stránky architektúry, prihliadanie na sociálne úlohy, potreby hygieny, bezozdobnosť, konštrukcia, geometrické tvary, asymetria a pravdivosť. To znamená, že formu určujú prevádzkové, ekonomické, sociálne, hygienické funkcie a funkcie stavby. Budovy majú obvykle tvar vychádzajúci z kvádra. Vzhľadom na rozdielne funkčné požiadavky jednotlivých častí objektu majú asymetrickú dispozíciu. Jasne sa vyjadruje väzba vnútorného a vonkajšieho priestoru. Z hľadiska konštrukčného sa najčastejšie uplatňuje skeletový systém. Ďalšími znakmi funkcionalistických stavieb sú plochá strecha, pásové okná, hladká fasáda bielej farby alebo jemnej farebnosti. 

Funkcionalizmus taktiež ovplyvnil dizajn interiéru. V interiéroch sa používa linoleum, koženka, chróm, sklo a lakované drevo. Nábytok má formu geometrických tvarov, je strohý a ako materiály sa používali najmä pochrómované a niklové rúrky, umelé hmoty, dymové sklo.

V Hoteli Devín**** sú tieto princípy krásne vidieť – svetlý spišský travertín použitý na fasáde budovy, budova má tvar kvádra, asymetrická dispozícia vychádzajúca z funkčných požiadaviek – vyššia predná hotelová časť budovy a nižšia zadná časť určená na kuchyňu a administratívu. V interiéri sú použité lesklé drevené obklady, na rohoch zaoblené. Vysoké sklené okná, koženkové zaoblené kreslá, chrómované časti stoličiek v Café Devín, zrkadlá reflektujúce priestor vo Francúzskej reštaurácií.

Budova hotela je od roku 1986 národnou kultúrnou pamiatkou. Až do roku 1996 bol Hotel Devín**** spravovaný štátnym podnikom Interhotely, až potom ho prevzali súkromní vlastníci. V roku 2011- 2012 prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá citlivo nadviazala na pôvodný štýl.

Ďalšie známe funkcionalistické budovy vo svete:

  • Budova Bauhausu, Dessau, Nemecko
  • MetLife Building, New York, USA
  • Vila Savoye, Poissy, Francúzsko
  • Vila Tugendhat, Brno, Česká Republika

Ďalšie známe stavby pána Emila Belluša:

  • Vodojem, Trnava
  • Kolonádový most, Piešťany
  • Fakulta architektúry FAD STU, Bratislava
  • Propeller, Bratislava