Kde vznikol Hotel Devín?
Funkcionalistickému Hotelu Devín**** spočiatku mnohí nevedeli prísť na chuť. Stavba bez akejkoľvek zdobnosti medzi malebnými domami popri Dunaji bola päsťou na oko.
Predstavte si podhradie medzi vojnami. Mamy ráno posielali deti so džbánom po mlieko a tatovia večer tie isté deti posielali s tým istým džbánom po pivo do Mestského pivovaru. Symfónia z Hudobnej školy v Benyovszkého paláci sa ozývala po nábreží. Bratislavská smotánka sa chodila kúpať do drevených kúpeľov, ktoré stáli na Dunaji blízko dnešného Hotela Devín****. Kúpele obkolesené drevenými kabínkami ukrývali návštevníkov, medzi ktorými sa vraj opaľovali nahé slečny. Možno to bola pravda, možno nie, každopádne šikovný marketingový trik lákal zvedavcov na návštevu. Ľudia nakupovali na Rybom trhu vylovené ryby a čerstvú zeleninu.
Po druhej svetovej vojne títo obyvatelia zažívali postupnú premenu ich malebného bratislavského podhradia. Vyhorený hrad, ktorý tejto scenérií kraľoval, bol zničený už celé storočie a vojna rázu mesta nepomohla. S novým režimom, v povojnovej dobe dekor úplne nahradila funkcia. Doba hrubých múrov, historizujúcich prvkov a šľachty sa absolútne skončila a na výslnie prišla praktickosť, funkcia a oslava ľudu.
Medzi jednou z prvých budov, bol v rokoch 1952-1954 v tomto štýle postavený nadčasový funkcionalistický hotel, ktorý pán profesor Emil Belluš, na čele svojich študentov, dotiahol do dokonalosti. Bol výborným učiteľom, chcel, aby sa študenti naučili projektovať skutočné stavby. Exteriér aj interiér do detailu prepracovali tak, aby boli všetky časti stavby využité a vzájomne detailmi poprepájané. Luxusné drevené obklady v interiéri, zrkadlá až graficky reflektujúce priestor, vysoké stropy. V dnešnej dobe by žiaden investor neschválil takýto veľkorysý projekt s pomalou návratnosťou. Fasáda budovy nie je zateplená, dominuje mu náš slovenský travertín zo Spiša. Keď bol projekt hotový, odovzdal ho Belluš riaditeľstvu pohostinských zariadení ako dar ústavu. Budova je národnou kultúrnou pamiatkou a je galériou umeleckých diel popredných slovenských výtvarných umelcov. Až do roku 1996 bol Hotel Devín**** spravovaný štátnym podnikom Interhotely, až potom sa dostal do súkromných rúk, ktoré priestory upravovali veľmi citlivo.
V dnešnej konkurencií sieťových hotelov, nemá malý hotel, kapacitou projektovaný pred 70 rokmi, ľahkú situáciu. Disponuje však niečím, čo nové hotely generujúce rýchly zisk nemajú. Genius loci, ktoré musíte zažiť. Vstúpite dovnútra a máte pocit, že tu zastal čas. Že by ste tu mohli stretnúť svoju babičku, chytiť ju za ruku a porozprávať sa pri káve. Pán čašník, stará škola, vám pri vchode vezme kabát a usadí vás k stolu.
Preto, že sa sem vraciate, vás osloví menom a spýta sa ako sa máte. Máte pocit, že sa na tomto mieste odohralo už množstvo príbehov. Bývate v tej istej izbe ako Dalajláma, Elizabeth Taylor či Alexander Dubček. Viete, že sa tu slávili prezidentské voľby a natáčali filmy vrátane seriálu Dunaj, k vašim službám. A hotel stále stojí a stále je hotelom. Presne ako bol naprojektovaný.
Zdroj: Facebook, archív hotela