Hrady a kostoly v Bratislave

Dýchajú históriou, vzbudzujú v nás zvláštny pokoj a sú zahalené rúškom tajomstva.

V hlavnom meste Slovenska ich nájdete viac ako 50. Hovoríme o bratislavských kostoloch, katedrálach a kaplnkách. Za bežného dňa si stavby kostolov takmer nevšimneme, avšak svojou architektúrou nepochybne dotvárajú typický kolorit Bratislavy.

Dnes vám predstavíme tie najzaujímavejšie, ktoré by ste počas výletu v Bratislave nemali vynechať. Očaria vás nielen nádhernou architektúrou, ale aj svojou históriou a mnohými zaujímavosťami.

Prejdite sa po meste, nadýchnite sa atmosféry Starého mesta a vydajte sa spoznať Bratislavský hrad, katedrálu i kostoly.

 

 

Majestátny Bratislavský hrad vynímajúci sa na kopci 80 m nad Dunajom je už po stáročia symbolom Bratislavy. Len 14 minút chôdze od Hotela Devín vás delí od prekrásneho výhľadu  na celé mesto TU. Počiatky dnešného hradu siahajú do 13. stor. Z tohto obdobia pochádza najväčšia, tzv. Korunná veža hradu. V 15. storočí bol pôvodný menší hrad zbúraný a nahradený dodnes zachovanou stavbou. Znovu bol rekonštruovaný až v druhej pol. 20. stor. Hrad bol počas svojej histórie sídlom uhorských kráľov a boli tu uchovávané korunovačné klenoty. Dnes tu nájdete predovšetkým historické múzeum.

Hradná ruina týčiaca sa na vysokom brale nad sútokom riek Dunaja a Moravy patrí k najvýznamnejším historickým a archeologickým lokalitám v strednej Európe. Nachádza sa len 17 min autom od Hotela Devín**** TU. Ponúka očarujúcu prírodnú scenériu s neopakovateľným výhľadom. Jedinečne dokumentuje históriu osídlenia dnešného Slovenska. Vďaka jeho strategickej polohe bol hradný kopec osídlený už v praveku a kontrolovali ho alebo oň bojovali mnohé národy. Komu nezaimponuje niekoľko tisíc rokov histórie, ten bude očarený prírodnou scenériou a fantastickým výhľadom.

Ďalšia z dominánt Bratislavy, Dóm Sv. Martina sa nachádza len 7 min peši od budovy hotela TU.  Je nepochybne najzachovalejším a najväčším gotickým kostolom v Bratislave. Vďaka svojej veľkosti už po stáročia dominuje panoráme mesta. Jeho veža meria až 85m a na jej vrchole je  umiestnený model uhorskej kráľovskej koruny  ako symbol korunovačného kostola, ktorý váži 150 kg a má výšku 164 cm. Z pôvodných šiestich zvonov ostal len najväčší a najstarší zvon Wederin z roku 1674, ktorý odlial Balthasar Herold. Tento 2,5 t vážiaci zvon patrí medzi najvzácnejšie v Európe. Ostatné zvony boli roztavené počas I. svetovej vojny. Až v roku 2000 dostal Dóm sv. Martina päť nových zvonov ako dar hlavných miest susedných štátov.

Kostol sv. Alžebety, nazývaný aj Modrý kostolík nájdete len 13min peši z Hotela Devín**** TU. Je označovaný ako najatraktívnejšia bratislavská secesná budova. Jeho štýl, ktorý je známy aj ako uhorská secesia, sa opakuje aj v prípade neďalekej školy na Grösslingovej ulici. Obidve budovy navrhol budapeštiansky architekt Ödön Lechner (Edmund Lechner) a postavené boli na začiatku dvadsiateho storočia (kostol bol vysvätený 11. októbra 1913). Interiér aj exteriér kostola sú vymaľované odtieňmi bledomodrej farby a vyzdobené modrou majolikou. Dokonca aj strešná krytina má modrú glazúru. Súčasťou stavby je tiež oválna veža vysoká 36,8 metra.

Len 11 minútovou prechádzkou po Starom meste sa dostanete k najstaršiemu kostolu v Bratislave TU. Františkánsky kostol Zvestovania Pána je najstaršou zachovanou sakrálnou stavbou v Bratislave a jeho vysvätenie prebehlo v roku 1297. Kaplnka sv. Jána Evanjelistu je postavená ako bočná prístavba kostola. Z kaplnky vedie vchod ku kryptám, kde sa v minulosti nechávali pochovávať okrem bratov františkánov aj slávne rody uhorského kráľovstva, šľachtici a biskupi. V kaplnke je vystavený najväčší známy barokový obraz na Slovensku. Počas adventu v kaplnke vystavujú vyše tri desiatky betlehemov z viacerých krajín sveta rôznych veľkostí a najmä z prírodných materiálov ako drevo, šúpolie, hlina, vosk, banánové listy.

Na Župnom námestí, neďaleko od Františkánskeho kostola nájdete Kostol trinitárov TU. Jeho oficiálny názov je Farský kostol sv. Jána z Mathy a sv. Felixa z Valois. Vďaka jeho prepojeniu s rehoľným rádom trinitárov sa stal známejším pod názvom Kostol sv. Trojice. Trojičný kostol bol postavený na mieste staršieho Kostola sv. Michala, ktorý obrancovia mesta dali zbúrať v roku 1529 spolu s osadou sv. Michala v čase tureckých vojen. Interiéru dominuje kupola s iluzívnou freskou od talianskeho barokového maliara Antonia Galliho Bibienu (1744). Najvýznamnejším dielom nachádzajúcim sa v chráme je veľký oltárny obraz predstavujúci sv. Jána z Mathy a sv. Felixa z Valois – zakladateľov rádu trinitárov – ako vykupujú otrokov z tureckého zajatia. Autorom tohto veľdiela z roku 1745 je Franz Xaver Palkó. Je zaujímavé, že si umelec na obraz namaľoval svoju podobizeň. Je to chlapec, nachádzajúci sa úplne napravo!