Dvadsať rokov zážitkov vo vysnenej práci

Je tvárou Lobby baru Hotela Devín**** už takmer 20 rokov. Skromný, vždy usmiaty chalan, ktorý miluje svoje remeslo – Martin Šefčík.

Len zriedka dnes nájdete niekoho, kto má svoju prácu tak rád, ako Martin. Svoj študentský sen žije práve u nás, v Hoteli Devín****. Je nielen skvelým kolegom, ale aj zábavným rozprávačom. O tom svedčí aj tento príjemný rozhovor, ktorým nám prispel do nášho „Žurnálu Hotela Devín“.

Martin študoval na hotelovej akadémií a už počas štúdia sníval o praxi práve v tomto vychytenom hoteli v centre Bratislavy. Praxovať v takomto zariadení si zaslúžili len skutočne usilovní žiaci, takže vedel, že štúdiu sa musí naplno venovať. Jeho snaha sa vyplatila už v druhom ročníku, kedy si ho vybrali do „Devína“ na prax. Ako sám hovorí bol vtedy veľmi šťastný, ale samozrejme cítil obrovskú zodpovednosť. A práve v tomto momente odštartoval svoju cestu u nás.

O tom, aké boli jeho začiatky a čo zaujímavé zažil počas tých krásnych rokov sa práve dočítate.

Martin pamätáš si svoj prvý deň na praxi? Aké to bolo učiť sa práve v Hoteli Devín?

Pamätám si záblesk – posadili ma do bývalej „Slovenskej reštaurácie, mal som pocit, že všetko naokolo je obrovské. Nebol som zvyknutý cestovať po hoteloch, s rodinou sme skôr obľubovali stanovačky. Keby mi vtedy niekto povedal, že tu ostanem 20 rokov tak by som mu neveril – bolo to všetko nové a veľké neznámo pre mňa. Na prax som chodil každý štvrtok a piatok. Už vtedy tu pracovali ľudia, ktorí boli majstri vo svojej profesii a mohol som sa od nich naozaj veľa učiť. Necítil som sa ako piate koleso na voze, ale ako člen tímu. Môj sen bol ostať tu pracovať a hlavne v Lobby bare – cítil som, že tam by ma to bavilo.

A nakoniec sa ti to aj splnilo 🙂 Ako sa ti to podarilo?

V čase keď som sa vyučil, nebolo voľné miesto, tak som pracoval cca 3 mesiace v inej prevádzke. Stále som bol však naladený, že chcem pracovať v Devíne – počas štúdia mi prirástol k srdcu. Po cca štyroch mesiacoch brali nových ľudí, takže som sa hneď o prácu uchádzal. Najprv som pracoval v kaviarni a potom v reštaurácií. Po dvoch rokoch prišla vysnená ponuka pracovať v Lobby bare – mal som obrovské šťastie, že som dostal príležitosť pracovať práve v ňom. Do tej doby som sa paradoxne veľmi s prácou v bare nestretával, ale chcel som tam robiť – vedel som, že ma to bude baviť a nemýlil som sa. Som tu až dodnes 🙂

Čo pre teba znamená práca v Hoteli Devín****?

Rád sa stretávam s našimi hosťami a rozprávam sa s nimi. Mnoho z nich má k hotelu citový vzťah, rovnako ako ja. Veľmi mi za tie roky prirástol k srdcu. Vždy tu bola dobrá atmosféra. Teším sa, že hotel je stále zárukou toho, že tradícia pokračuje a hostia si môžu zaspomínať na významné udalosti. Evokuje vo mne stabilitu, ktorá je stále tu.

Martin za tie roky si musel spoznať skutočne množstvo ľudí. Je niekto špeciálny, kto ti prirástol k srdcu?

Za tých skoro 20 rokov sa tu premlelo mnoho hostí, všetkých si veľmi vážim Niektorí mi ale utkveli v pamäti viac. Chodí k nám jeden hosť, ktorý má už skoro 90 rokov a je nám verný od kedy je hotel otvorený. Aj keď emigroval – vždy si našiel cestu k nám do „Devína“. Zakaždým som sa s ním príjemne porozprával. Rád spieval slovenské pesničky a keď sme ostali v bare len my dvaja, tak sme si aj spoločne zaspievali. Boli to pre mňa výnimočné chvíle. Veľmi zaujímavo rozprával svoj príbeh, rád som ho počúval. Raz mi dokonca pán riaditeľ dovolil vypiť si s ním pohárik argentínskeho vína. Na tohto pána budem naozaj vždy s láskou spomínať.

Za tú dobu si tu musel zažiť mnoho rôznych situácií. Aké ti najviac utkveli v pamäti?

Zaujímavou skúsenosťou boli voľby prezidenta. V tom roku zvíťazil pán Kiska a obe volebné noci bol so svojim tímom u nás. Bola to veľká oslava až do skorého rána. Vtipné na tom bolo, že kolega ktorý mi prišiel na pár hodín pomáhať bol na druhý deň v novinách a ja nie 😊 Ja som tu bol 24 hodín 🙂

Zažil som tu dva krát majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré boli v Bratislave. Veľa fanúšikov bolo ubytovaných u nás. V roku 2019 bolo ubytovaných veľa Švajčiarov – mali sme tu malé Švajčiarsko 🙂 Vždy pred zápasom si obliekli kravské kostýmy a zastavili sa v bare. Boli veľmi priateľskí a komunikatívni. Mali sme hokejovú výzdobu, tabuľu kde sa zapisovali výsledky – bola tu pravá hokejová atmosféra.

Každý piatok sem chodili hrávať traja muzikanti. Mali sme tu stálych hostí, ktorí mali každý piatok stretnutie – chceli sa tu porozrpávať, mať kľud – chodia doteraz 🙂 Takto prišli jeden piatok, zrazu sem prišli fidlikať muzikanti a rušilo ich to. Jeden z tých hostí prišiel za mnou a dal mi 20€ a 50€ pre muzikantov, aby som niečo vybavil. Bol som v šoku a spýtal som sa čo mám vybaviť? Pán mi vraví: „Choďte za tými muzikantami a pošlite ich domov, ale tak aby sa neurazili.“ Tak som išiel a vysvetlil aká je situácia. Na moje prekvapenie to zobrali veľmi dobre a ešte si aj zarobili. Čo sa im veľa krát za celý večer ani nepodarilo 😊 Sranda na tom bola, že zvyčajne sa platí, aby hudba hrala, ale teraz to bolo presne naopak.

Vďaka práci v Hoteli Devín**** som sa dostal aj do TV. Bola to náhoda, že som v ten deň pracoval. Natáčal sa tu nejaký seriál a oslovili ma, či ma môžu použiť ako čašníka. Samozrejme som súhlasil. Mal som im priniesť vodku – bola to samozrejme voda, lebo sa to točilo asi na 10 krát a to by sa teda riadne opili 🙂 Aj som čakal, že sa mi ozvú z Hollywoodu 🙂 Ale aj keby sa ozvali, aj tak by som ponuku odmietol a ostal v Devíne 😊

 

Srdečne pozývam všetkých hostí k nám do Hotela Devína****. Nielen podľa mňa, ale aj podľa mnohých našich hostí má tento hotel svojho ducha a nezameniteľnú atmosféru, preto určite stojí za návštevu.