Bratislavské paláce

Vynikajú svojou architektúrou, pompéznymi priestormi a sú neoddeliteľnou súčasťou historických centier mnohých miest. Tak ako v minulosti slúžili rôznym šľachticom, dnes vytvárajú priestor pre umelecké diela či kultúrne zážitky. Ako sa už asi domnievate, hovoríme o vznešených budovách – palácoch.

Vedeli ste, že v Bratislave ich je takmer šesťdesiat?

V dnešnom žurnále vám prinášame tie najzaujímavejšie, ktoré istotne stoja za návštevu a nájdete ich v bezprostrednej blízkosti Hotela Devín****. Ich návštevou si spríjemnite nielen prechádzku Starým mestom, ale spoznáte nezameniteľný kolorit a kultúru hlavného mesta Slovenska.

Grasalkovičov palác

Tento rokokový letný palác bol postavený pre predsedu Uhorskej kráľovskej komory a poradcu cisárovnej Márie Terézie, grófa Antona Grassalkovicha v roku 1760. Nachádza sa 17 minút pešou chôdzou od Hotela Devín TU. Prepychový palác bol v minulosti vyhľadávaným miestom spoločenského života šľachty. V súčasnosti je palác sídlom kancelárie Prezidenta Slovenskej republiky. Palác je síce pre návštevníkov bežne zatvorený, park za ním je však voľne prístupný verejnosti.

Zichyho palác

Tento neoklasický palác vlastnil kedysi gróf František Zichy. Nájdete ho v bezprostrednej blízkosti hotela, len 6 minút peši TU. V rodine Zichyovcov pôsobil na začiatku 19. storočia ako učiteľ hudby Heinrich Marschner, hudobný skladateľ a jeden zo zakladateľov nemeckej romantickej opery. V súčasnosti sa v Zichyho paláci nachádza galéria a konajú sa tu svadobné obrady a kultúrne podujatia.

Primaciálny palác

Navrhol ho viedenský architekt Melchior Hefele v štýle francúzskeho klasicizmu a bol dokončený v roku 1781. Stal sa zimnou rezidenciou ostrihomského arcibiskupa a príležitostne tu boli pri korunováciách ubytovaní králi. Od roku 1903 slúži palác ako radnica mesta a nachádza sa len 9 min peši od budovy hotela TU. Reprezentačné prvé poschodie je prístupné verejnosti a najväčším lákadlom je tu zbierka vzácnych anglických kráľovských gobelínov zo 17. stor. Zrkadlová sieň paláca sa využíva na koncerty.

Pálffyho palác

Palác ponúka návštevníkom súčasné umenie rovnako ako klasické zbierky starých majstrov a nájdete ho len 6 minút peši od Hotela Devín TU.  Atraktívna inštalácia Pasáž od Mateja Kréna, pozostáva z takmer 15 000 kníh, ktoré spolu so zrkadlami vytvárajú ilúziu nekonečného priestoru a nekonečnosti ľudského poznania. Ďalšia stála inštalácia Alexa Mlynárčika s názvom Vila mystérií, ktorá predstavuje neprehliadnuteľnú súčasť nášho výtvarného umenia i autentické svedectvo doby.

Mirbachov palác

Rokokový Mirbachov palác dal postaviť bratislavský pivovarník Michael Spech v rokoch 1768-1770 a nájdete ho len 9 minút chôdze od hotela TU. Posledný majiteľ, gróf Emil Mirbach, odkázal palác mestu so želaním, aby v jeho priestoroch zriadilo Galériu mesta Bratislavy. Jeho želanie bolo splnené a v budove je dnes umiestnená stála expozícia stredoeurópskeho barokového maliarstva a sochárstva. Na nádvorí paláca sa nachádza fontána, ktorú zdobia impozantné sochy Tritona a nymfy od Viktora Tilgnera zobrazujúce ženu sediacu na ramene mocného polohada a polomuža.

Palác Leopolda De Pauliho

Palác bol postavený v rokoch 1775-76 na mieste staršieho kráľovského domu pre knieža Leopolda de Pauli a nachádza sa 7 minút peši od Hotela Devín TU. Bol jediným palácom vnútri hradieb, ktorý mal okrem nádvoria aj záhradu. Na konci záhrady bol postavený rokokový pavilón, v ktorom v roku 1820 začal svoju hudobnú kariéru deväťročný Franz Liszt, keď koncertoval pred miestnou šľachtou. Palác je dnes súčasťou Univerzitnej knižnice a Lisztova záhrada sa využíva na koncerty.