Americká speváčka Ali Caldwell miluje Slovensko!

Charizmatická soulová a R’n’B speváčka Ali Caldwell sa vracia na Slovensko pravidelne a tentokrát prišla do Bratislavy spolu so svojím dlhoročným kolegom –  tanečníkom a spevákom Averym Wilsonom. Obaja odštartovali svoju kariéru v súťaži The Vocie USA. Roky spievajú vokály spolu s najúspešnejšími spevákmi sveta ako sú Christina Aguilera, Stevie Wonder či Usher. Organizujú aj vlastné koncerty. V Bratislave spievali za sprievodu Martina Valihoru na počesť Tiny Turner. Napriek nabitému programu prijali pozvanie na tento priateľský rozhovor, ktorý prebiehal v apartmáne č. 108.

Hotel Devín: Ali, Máš krásne vlasy, Koľko ti trvá takto si ich upraviť?

Ali: Ďakujem veľmi pekne. Určite dobré 2 hodiny. Hm, skôr viac ako 2 hodiny.

 

Hotel Devín: Včera ste mali koncert na počesť Tiny Turner. Všetko šlo podľa vašich predstáv?

Avery: Keď idú ľudia na koncert Tiny Turner, majú určité očakávania. Poznajú jej piesne, majú na ňu spomienky. Fanúšikovia nemohli tušiť aký koncert bude. Ale s poslednou skladbou boli všetci na nohách a všade bolo cítiť veľa dobrej energie.

Ali: V Amerike by si koncert väčšina ľudí natáčala na telefón. Takto. Celý čas ruka nad hlavou. Na tom samozrejme nie je nič zlé, ale v Bratislave sa mi veľmi páčilo ako si ľudia koncert užívajú. Bolo to pre nás veľmi osviežujúce.

Hotel Devín: Čo je pre vás lepšie, keď si ľudia natáčajú koncert a potom ho zdieľajú na sociálnych sieťach a vám to zdvíha popularitu na internete, alebo ste radšej keď si prídu užiť večer?

Ali: Občas je fajn vidieť zábery z koncertu. My sme na scéne a nevidíme ako pôsobíme z druhej strany. Pre mňa je ale najdôležitejšie cítiť energiu. Koncert je výmena energie. Je to viac ako len zaspievať na pódiu.

Avery: Práca účinkujúceho je odovzdávať energiu. Práca publika je túto energiu prijímať a dávať nám naspäť svoje pocity. Je to celé o rovnováhe.

Ali: Všetko je to 50 na 50. Nebolo by nič horšie ako dať do koncertu 1000% energie, z ktorej by sa nám z nej nič nevrátilo. Alebo nedávať publiku tých 1000%. Je to všetko rovnováha.

Hotel Devín: Poznali ste Tinu osobne?

Ali: Ach to by bol sen. Nepoznali sme ju. Táto pocta by mala inú dimenziu keby sme spievali počas jej života a mohli jej odovzdať kvety ešte kým tu bola. Stretnúť ju a rozprávať sa s ňou tvárou v tvár.

Avery: Aj keď sme ju nepoznali, myslím, že to bola krásna ukážka rešpektu a lásky k nej.

Ali: Aj keď s nami fyzicky nebola, koncert sme pripravili ako keby sedela v prvej rade v strede, videla a cítila ho s nami. Bola to nádherná šou a veľmi pekná skúsenosť.

Hotel Devín: Ali ako si sa spoznala s Martinom Valihorom?

Ali: Kimberley Davis, ktorá s Martinom často hrávala, už nezvládala lietať medzi Amerikou a Slovenskom. Zavolala mi či by som ju nezastúpila a tak to celé začalo.

Hotel Devín: Ďakujeme Kimberley, že mala toľko práce.

Ali: Hráme s Martinom Valihorom a jeho skupinou už vyše 7 rokov. Boli sme spolu na Fashion Weeku v Prahe, hrali sme na Plese v opere v Bratislave, stretávame sa s jeho rodinou. Jeho dcéra Viky mala deväť keď som tu bola po prvýkrát, dnes má šestnásť. Už sme rodinní priatelia.

 

Hotel Devín: Ako ste sa spoznali vy dvaja?

Avery: Ako prvý som poznal Alin hlas a mimochodom, vždy som si myslel, že je to jeden z najlepších hlasov sveta. Raz sme sa dokonca stretli osobne na jedej show v New Yorku kde spievala. Bol to skôr zdvorilostný rozhovor: Ako sa máš? Dobre. Krásne spievaš. Ďakujem. Vyfotili sme sa spolu. Až neskôr som ju spoznal ako človeka, zistil som aká je nefalšovaná a úprimná.

Hotel Devín: Čo máte na tom druhom najradšej?

Avery: Alino srdce. Je originálna, autentická, čistá a úprimná. Keby mi zavolala, že niečo potrebuje, okamžite priletím.

Ali: Som veľmi vyberavá k ľuďom, ktorým sa otvorím. Ľudia sú veľmi nestáli. Bojím sa, že ma niekto zraní a urobí do mňa dieru. Averyho som k sebe pustila. Je to môj brat. Smejeme sa spolu na všetkom. Ako teraz.

 

Hotel Devín: Čo hovoríte na Slovensko a na Bratislavu?

Ali: Ja sa sem pravidelne vraciam už 7 rokov!

Avery: Ja som tu po prvýkrát, priviedla ma sem moja sestra Ali.

Hotel Devín: Ale nie ste naozaj brat a sestra, že?

Ali: Sme priatelia, ale stali sme sa bratom a sestrou. Trávime spolu toľko času, spievame spolu všade, precestovali sme počas koncertov svet, výborne si rozumieme. Nie je to vždy len krv, ktorá ľudí spája.

Ali: Ja milujem Bratislavu! Ľudia sa ma stále pýtajú prečo som prišla na malé Slovensko. Akoby tu nebolo nič na obdivovanie. Vy ste sa tu narodili, je to pre vás obyčajné. Keď som sem prišla po prvýkrát, hneď som si pomyslela aké je to tu nádherné. Chodila som po Slovensku a všetko bolo pre mňa nové a krásne. Ja som z Ameriky, pre mňa je to tu exotické, iné a krásne. Všetci ľudia boli ku mne vždy veľmi milí, ani jeden človek sa ku mne nesprával škaredo. Preto sa sem stále vraciam. Včera sme sa napríklad plavili po Dunaji. Nastúpili sme v súkromnom prístave do rýchlostného člnu a šli sme až do blízkosti Viedne. Bol to silný zážitok.

Avery: Ja som na Slovensku po prvýkrát. Chytili sme dva najstudenšie týždne za celé leto. Ale dnes je krásne. Prešiel som sa po Hviezdoslavovom námestí, sledoval som ľudí, veľmi sa mi tu páči. Akurát sa tu viac fajčí, všade samé cigarety. Toto je pre mňa neobvyklé.

 

Hotel Devín: Páči sa vám niečo na hoteli?

Ali: Postele! Tie sú top! Dôvod prečo všade meškám sú tie postele! Bola som taká unavená, stále cestujem, časový posun, veľmi veľa sme tento týždeň pracovali, skúšky, koncerty, televízia. Milujem spať a tieto postele sú pasca! Záclony sú tmavé, môžem ich zatiahnuť a spať aj celý deň.

Avery: Veľmi sa mi páčia tieto vitríny v apartmánoch. Moja mama mala podobné, pripomína mi ju to. Hotel má retro atmosféru, cítiť z neho históriu. A nádherné lustre.

Ali: Vždy keď prídem do hotela a to v ňom nie som po prvýkrát, dostanem kvety. Čakajú ma spolu so šampanským, je to krásne privítanie a človek sa cíti vítaný.

 

Hotel Devín: Ďakujeme veľmi pekne za krásny rozhovor a prajeme vám veľa dobrej energie na vašich koncertoch!