čaj o piatej

Popoludňajší čaj je starou britskou tradíciou, ktorá ma korene už v 19. storočí.

O jeho vzniku koluje veľa dohadov. Hovorí sa však, že za jeho vznikom stojí Anna Maria Stanhope, ktorá v roku 1840 ako prvá dostala nápad ako servírovať čaj popoludní. Počas popoludňajšej únavy požiadala svoje služobníctvo, aby jej pripravili čaj a k tomu niečo sladké na jedenie. Neskôr začala pozývať svojich priateľov, aby sa k nej pripojili. Krátko nato už celá vtedajšia spoločnosť popíjala čaj popoludní a občerstvovala sa sendvičmi. Tento rituál čaju o piatej sa čoskoro rozšíril aj u jej hostí.

Tento spoločenský rituál sa traduje až do dnes a je synonymom lahodného čaju, chutného občerstvenia a milej spoločnosti. Taktiež je zaujímavý tým, že má svoje presné pravidlá:

Tradičný popoludňajší čaj sa skladá z troch chodov. Prvý chod je vždy slaný a tvoria ho sendviče – od vajíčkového, uhorkového až po lososové tramezzini. Druhý chod je zložený z tradičného anglického pečiva scones, ktoré môže byť klasické a tiež ovocné. K pečivu sa v Anglicku vždy podáva tzv. pečená šľahačka – clotted cream a domáci džem. Ďalšia dobrota, ktorá nemôže chýbať, je koláč Battenberg, ktorý sa taktiež nazýva domino alebo šachovnicový koláč. Posledný, tretí, chod sú minikoláčiky, ako napríklad punčový rez, minipavlovky a makrónky.

V priestoroch Café Devín si môžete Čaj o piatej vychutnať v spoločnosti svojich blízkych počas víkendu. Čajový rituál je potrebné objednať 48 hodín vopred. Vezmite svoju rodinu či priateľov na nedeľnú vychádzku popri Dunaji a zakončite ju tradične pri Čaji o piatej. Celú ponuku a link na rezerváciu nájdete TU

Tešíme sa na vašu návštevu!