Attila Méri a jeho láska k vínu

Jedno čínske príslovie vraví: „Víno odkrýva tajomstvo srdca.“

Dnešný rozhovor by sme však mohli začať inak: Attila Méri nám odkryl tajomstvá vína svojim srdcom. Len málokedy stretnete človeka, pri ktorom cítite neuveriteľný pokoj a svojim zanietením vás dokáže preniesť do svojho sveta. Rozhovor s Atim – ako mu všetci kolegovia hovoríme, taký bol.

Hovorí o sebe, že víno má skutočne rád a z jeho slov je to naozaj cítiť. Len málo kto vedel, že vyštudoval gymnázium a 4 roky navštevoval vysokú školu geodézie a kartografie. V štvrtom ročníku s tým sekol a dodnes nechápe prečo ho rodičia nezabili 😊 Kúpil si smoking a zamestnal sa ako čašník v jednom z bratislavských hotelov. V ten večer sa mu prihovoril jeden z hostí a pochváli ho, že je skutočný profesionál a vidieť, že ho to skutočne baví. Vtedy si uvedomil, že patrí do sveta hotelierov. Odvtedy sa zdokonaľuje v tom čo robí a porozprával nám o ceste k somelierstvu a prezradil nám zaujímavosti zo sveta vína.

Poďte sa s nami pozrieť na víno srdcom Attila Mériho.

Ati ako sa si dostal k somelierstvu?

Pred 13 rokmi som absolvoval kurz Someliér profesionál, kde som získal komplexné vedomosti vo viacerých oboroch: servírovanie vína, víno v gastronómií, výroba vína, koňaky, pivo, minerálky, čaje a káva, cigary. Odvtedy sa venujem najmä vínam a taktiež obľubujem koňaky. V roku 2008 som sa umiestnil medzi top 10 someliermi na Slovensku podľa časopisu Trend – bola to pre mňa česť. Taktiež som bol členom Slovenskej asociácie somelierov, kde som získal mnoho skúseností.

Čo pre teba znamená víno?

Fascinuje ma, že neexistuje rovnaké víno. Všetky vína sú iné a ku každému vínu je potrebný iný prístup – v tom vidím umenie. S vínom sa dá hrať. Vieš ho pripraviť na okamžité pitie, ale aj na archiváciu – je to krásna veda. Zároveň sa s vínom spája mnoho príbehov. Mám známeho, ktorý je Francúz. Vždy mi prinesie fľašku vína. Najkrajší je na tom ten príbeh, ktorý mi o tom víne porozpráva. To víno sa úplne inak pije.

 

Robil si si niekedy aj vlastné víno?

Nie, ale kecal som do výroby vína 😊 bol som vinár teoretik 😊

 

Ako spoznáme že pijeme zle víno? Odhalí to aj laik?

Samozrejme. Určite na druhý deň 😊 Z kvalitného vína nás hlava na druhý deň nebolí. Pri menej kvalitných vínach sa používa na dosládzanie repkový cukor. Ten sa v tele uvoľňuje inak ako prírodný hroznový cukor. To spôsobuje nepríjemnú bolesť hlavy. Víno by malo prírodné a hlavne by nám malo chutiť.

Hovorí sa, že pohárik vína denne prospieva nášmu zdraviu. Je to pravda?

Áno je. Má pozitívny vplyv na naše fyzické i psychické zdravie. Červené víno obsahuje resferatrol – je to prírodný antioxidant. Má protizápalové vlastnosti. Francúzske a talianske červené vína ho obsahujú najviac, kvôli typickému podnebiu v týchto zemepisných šírkach. Pohár vína k jedlu nás pohladí na duši a pomôže pri trávení. Víno dokáže naštartovať žalúdočné kyseliny. Vždy keď môžem tak si dám deci vína – samozrejme s mierou. V tomto sú skvelí Taliani a Francúzi. Vychutnávajú si jedlo, vychutnávajú si víno – žijú život.

Podlieha vinárstvo moderným trendom? Sú novošľachtené odrody trendy?

Vinári sa skôr vracajú k pôvodným metódam spracovania hrozna. Mušt pred samotným prešovaním nechávajú odležať na šupkách. Víno je vtedy farebne výraznejšie – žltšie, má bohatšiu chuť i vôňu. Populárna metóda spracovania vína je taktiež sur – lie. Táto metóda pochádza z Francúzska a jej doslovný preklad je „na kale“. V skratke to znemené, že víno dozrieva aj s jemnými kalmi. Vo výsledku je víno jemnejšie, harmonickejšie. Medzi novošľachtenými odrodami mám viacero obľúbencov. Dunaj je moja obľúbená modrá odroda. Pálava je skvelá, korenistá. Taktiež mi je veľmi sympatický aj Devín.

Aká je úloha someliera na prevádzke?

Úlohou someliera je napomôcť klientovi nájsť také víno aké mu chutí a spárovať ho s vybraným jedlom. Víno je živý organizmus, somelier musí sledovať aj jeho skladovanie. To platí aj pri rozlievaných vínach. Každý deň je potrebná dôsledná kontrola. Sledujeme farbu vína i to, či nie je zoxidované. Pri dekantácií kontrolujeme víno senzoricky aj chuťovo.

Ati čo to znamená dekantácia? Aké vína dekantujeme?

Pri dekantácií ide o to, aby sa víno otvorilo, prevzdušnilo. Dekantujú sa biele i červené odrody. Dokonca sa môžu dekantovať aj sekty a šampanské. Ide hlavne o staršie vína, ktoré sú dlhšie vo fľaši. Práve v dekantéry sa rozvinie ich chuť. Dĺžka dekantovania závisí od veku vína. Čím je víno staršie, tým dlhšie ho pred konzumáciou nechávame v dekantéry. Dekantovanie robím rád, najmä kvôli vínu. Veľké vína si zaslúžia, aby sa servírovali na vysokej úrovni. Taktiež sa vtedy rozprávam s hosťami, spoznávam ich a to mi robí radosť.

Vravel si, že pomáhaš hosťom párovať jedlo s vínom. Spolupráca so šéfkuchárom musí byť teda veľmi úzka, však? A čo si máme vlastne predstaviť pod snúbením jedla s vínom?

Spoluprácu s kuchyňou je veľmi dôležitá. Keď viem, aký recept ide kuchár pripravovať, ja mu viem odporučiť víno, ktoré môže použiť pri varení a taktiež napárovať víno, ktoré sa bude k jedlu hodiť. Pri snúbení jedla s vínom je dôležité aby k sebe jedlo a víno pasovali, dopĺňali sa. Pri snúbení jedla z vínom jedno podčiarkne to druhé a vznikajú tak úžasné gastronomické zážitky.

Platia pri párovaní jedla s vínom konkrétne pravidlá?

Vo všeobecnosti platia staré zásady, ako napríklad: biele mäso – biele víno, červené mäso – červené víno. Dôležité je však najmä to, na čo má klient chuť. Ak klient obľubuje biele víno, neurobí si hanbu ak si ho dá napríklad ku kačke. Vždy treba piť to čo preferujeme, čo máme radi. Presne preto je dôležité, aby som sa s klientom spoznal a odporučil mu to, čo má naozaj rád. Víno pasuje ku každému jedlu a môžeš ho piť hocikedy 😊

 

 

Ako je zostavená vínna karta v Hoteli Devín****?

Je zostavená tak, aby si v nej naozaj každý našiel víno, ktoré preferuje. Sú tam zastúpené biele, červené i ružové vína domácej, aj zahraničnej produkcie. Určite si prídu na svoje milovníci suchých ale aj sladších druhov vína. Vína sme vyberali so zreteľom aj na náš jedálny lístok, v ktorom nájdete rôzne druhy mies, rýb, ale aj bezmäsitých jedál či dezertov.

 

Aké vína preferuješ ty, Ati?

Momentálne obľubujem suché biele vína, najmä streodeurópske, oblastné/autochónne ľahšie vína. Patrí medzi ne Veltlínske zelené a Rízling vlašský. Sú to jednoduché vína, dobre sa pijú. Moja preferencia vín sa rokmi menila. Pred 35 rokmi som mal v obľube Chardonay, neskôr Rízling rýnsky či Savignon blanc.

Ati máš aj svoje životné motto?

Život máme nie len žiť, ale si ho aj užívať.

A to taktiež prajem všetkým našim hosťom. Zároveň všetkých srdečne pozývam k nám do Hotela Devín****. Teším sa na Vašu návštevu, na príjemný rozhovor a skvelé vína.