Ako sa správne saunovať počas celého roka?

Neoddeliteľná súčasť fínskej kultúry, miesto kde si v tichu utriedime myšlienky a doprajeme telu regeneráciu – toto by mohla byť základná charakteristika saunovania.

Saunovanie má však oveľa viac benefitov, ako by sa nám na prvý pohľad mohlo zdať. Nie je to len relax pre telo i myseľ, ale nesie v sebe mnoho zdravotných benefitov: prospieva krvnému obehu, skvalitňuje činnosť srdca, posilňuje imunitu a mnoho iného. Taktiež sa vraví, že sauna je prameňom mladosti vďaka je skvelým účinkom na pokožku.

Aby malo saunovanie skutočne pozitívny vplyv na náš organizmus je potrebné dodržiavať správne zásady saunovania. Aké to sú? Pozrite sa spolu s nami na stručný prehľad ako si saunovaním upevniť zdravie a zrelaxovať sa.

 

 

 

Pred samotným saunovaním je dôležité sprchovanie. Zbaví telo nečistôt a zároveň je to aj dôležitý aklimatizačný prechod k nasledujúcim procedúram. Sprchujte sa pod teplou vodou a umyte sa prírodným mydlom.

 

 

Plávanie v relaxačnom bazéne patrí k anaerobným a relaxačným cvičeniam. Pri miernom pohybe zahrejeme telo i zvnútra a bude tak dokonale pripravené na pobyt v saune. Po plávaní sa nezabudnite usušiť – podporíte tým lepšie potenie v saune.

Teplota vo fínskej saune sa pohybuje zväčša v rozmedzí od 80 do 100   °C.  Jeden saunovací proces by nemal presiahnuť dĺžku 15 minút. Potom ako vyjdete zo sauny, nasleduje:

  • sprcha pre zmytie potu a následné sprchovanie studenou vodu
  • ochladzovanie

V saunovaní vo fínskej saune môžete pokračovať po dokonalom ochladení a doplnení tekutín. Saunovací proces môžete zopakovať 3 – 4 krát.

 

Teplomer v parnej saune obvykle nepresahuje 50°C, avšak vlhkosť vzduchu dosahuje až 100%.Výhodou parnej sauny je jej nižšia záťaž pre organizmus, preto si ju môžu dovoliť aj ľudia, ktorí nemôžu ísť do klasickej sauny. Potom ako vyjdete zo sauny, nasleduje:

  • na ochladenie a zmytie potu postačí vlažná voda
  • nasleduje pobyt v odpočivárni a doplnenie tekutín.

 

Masáž po saunovaní je doslova balzamom pre telo i dušu. Relaxačný a liečebný účinok saunovania priam znásobí. Počas letných mesiacov sú vhodné rôzne peelingy alebo mauálna lymfodrenáž – udržujú pevnú a hydratovanú pokožku. Počas zimy nás nahromadeného stresu zbaví celotelová masáž spolu s aromaterapiou.

 

 

 

 

Záverečným a veľmi dôležitým krokom je oddych. Zabaľte sa do deky, zavrite si oči a relaxujte.

Veríme, že sme vám týmto návodom napomohli k správnemu saunovaniu a budete si tak môcť užiť pobyt vo Wellness centre Hotela Devín**** do sýtosti a odídete dokonale oddýchnutý.

Tešíme sa na vašu návštevu!